Projekt "Przekaż mi swoją pasję" 2019-2020

Realizacja  projektu: „Przekaż mi  swoją pasję”

II etap - „Rękodzieła artystyczne”

„Sztuka pozwala dotknąć tego, co niedotykalne.

Zmierzyć się z tym, co niemierzalne.

Zobaczyć to, co ukryte głęboko w nas”

Działania artystyczne dają możliwość  wyzwolenia w dziecku, tego co ukryte i niedostępne. Sztuka pozwala zrozumieć świat, spełnić się i wyrazić to, czego nie potrafi wyrazić słowami. Działania artystyczne rozwijają naturalną ciekawość dziecka, są istotą aktywnego zdobywania wiedzy. Pozwalają dzieciom wzbogacać swoją wiedzę kulturową, uczą wyrażania emocji, pozawerbalnych metod komunikacji, wspierają rozwój poznawczy, ułatwiają rozumienie relacji przestrzennych. Kontakt ze sztuką w naturalny sposób wzbogaca wiedzę dotyczącą relacji społecznych.

Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedszkolaków, którzy wykazują zainteresowania pracami rękodzielniczymi, w roku szkolnym 2019/2020 realizujemy II etap projektu „Przekaż mi swoją pasję” -  „Rękodzieła artystyczne”.

Dzieci w wieku przedszkolnym  chętnie wykonują różnego rodzaju prace manualne, które w znacznym stopniu przyczyniają się do ich rozwoju. Rozwijają myślenie twórcze, wyobraźnię przestrzenną, spostrzegawczość, uczą zapamiętywania, cierpliwości, estetyki  i dyscypliny.

Własna twórczość i działanie przedszkolaków przyniesie im wiele satysfakcji oraz zadowolenia, a także wzmocni wiarę we własne siły i możliwości.

Cele:

• poznanie nowych technik rękodzielniczych oraz różnych form artystycznych,
  • rozwijanie wyobraźni,  aktywności twórczej oraz eksresji plastycznej dziecka,
  • dostrzeganie bogactwa form, faktur i barw w naturze,
  • uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata przyrodniczego, społecznego,
  • rozwijanie umiejętności radzenia sobie z trudnościami i współdziałania w zespole,
  • rozwijanie umiejętności  posługiwania się  wzbogaconymi technikami plastycznymi oraz umiejętne i bezpieczne posługiwanie się narzędziami i materiałem,
  • pobudzanie kreatywności, odkrywanie przyjemności z tworzenia,
  • wdrażanie się do spędzania wolnego czasu w sposób twórczy.

Metody:

• pokazy i obserwacje,
  • wystawy dzieł rękodzielniczych lokalnych artystów,
  • działania  praktyczne dzieci,
  • konkursy,
  • warsztaty artystyczne,
  • wystawy prac plastycznych.

Harmonogram działań II etapu  projektu

Lp.

Zadanie

1.

Zorganizowanie spotkania z Panią Sabiną Nowaczyk pasjonującą się  wyszywaniem.

2.

Prezentacja dzieł malarskich  Pani Grażyny Dziedzic.

3.

Zorganizowanie wycieczki przedszkolaków do sklepu „Stylowa Kuźnia”  Czempiń, Rynek 15.

4.

Konkurs rękodzieła – wykonanie ozdoby choinkowej we współpracy z rodzicami.

5.

Prezentacja ręcznie robionych kartek okolicznościowych przez Panią Ewę Mrozowską „cynkowe poletko” Zorganizowanie warsztatów dla dzieci – wykonanie kartek świątecznych.

6.

Zorganizowanie wystawy prac absolwentki przedszkola Lindy Mielcarek. Wspólne malowanie z dziećmi.

7.

Prezentacje dzieł rękodzielniczych przez członków rodzin przedszkolaków, lokalnych artystów ( rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, sąsiedzi przedszkolaków).

8.

Zorganizowanie warsztatów dla przedszkolaków – wykonanie biżuterii z koralików z okazji Dnia Matki.

9.

Zorganizowanie wycieczki  do ArtZAGRODY w Dymaczewie Starym – udział przedszkolaków w warsztatach artystycznych.

10

Prezentacja prac  artysty – rzeźbiarza Pana Mariana Malińskiego we współpracy z Muzeum Regionalnym w Kościanie ( udział przedszkolaków w warsztatach).

11.

Wizyta przedszkolaków w Galerii –styl ART. w Kościanie, ul. Dworcowa 1- tworzenie gobelinów.

12.

Nawiązanie współpracy z Kółkiem Rolniczym Gospodyń Wiejskich w Słoninie ( organizowanie warsztatów dla dzieci, prezentacja dzieł rękodzielniczych).

13.

Zapoznanie przedszkolaków z tkactwem artystycznym.

14.

Zorganizowanie spotkania z cukiernikiem Panem Przemysławem Szwarcem.

15.

Zorganizowanie wycieczki autokarowej do Śmigla  - warsztaty z garncarstwa   w garncarni „Na Garnuszku”.